Na zlepšenie našich služieb používame cookies . Ďalším prezeraním tohoto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Využitie nanotechnológie v produktoch

Možno by ste boli prekvapený, koľko výrobkov na trhu využíva nanotechnológiu. Najčastejšie sa jedná o nano produkty zušľachťujúce rôzne povrchy ako napríklad sklo, textil, plasty, keramiku, kameň a iné. Nanotechnológia si našla svoje uplatnenie aj v kozmetike, medicíne alebo v čistiacich prostriedkoch a čo je hlavné, je dostupná širokej verejnosti. Bližšie informácie vám prinášame v nasledujúcom texte.

Tekuté sklo

Úprava povrchov

Úpravou povrchu rôznych materiálov - od skla, keramiky, textilu, dreva, pórovitých povrchoch po lak a čelné sklo auta a mnoho ďalších - nano technológiou získa povrch nové užitočné vlastnosti, ktoré ho ochránia a predĺžia jeho životnosť. Nanočastice vytvoria ochrannú vrstvu, ktorá je odolná voči vode, olejom, tekutinám a nečistotám. Nečistoty je jednoduché z povrchu odstrániť iba za pomoci vody a bez použitia chemikálií. Niektoré povrchy sa dokážu do veľkej miery očistiť sami len za pomoci dažďa. Povrch je odolnejší voči baktériám a nezávadný. Niekde takéto nano produkty nazývajú aj tekuté sklo, pretože obsahujú nano častice oxidu kremičitého.

Nanotechnológia v oblečení

Vedci používajú nanočastice, aby vylepšili oblečenie. Povrchovou úpravou textílie tenkou vrstvou nanočastíc môžu výrobcovia vytvárať oblečenie, ktoré poskytuje lepšiu ochranu proti UV žiareniu. Nanočastice striebra zas umožňujú, aby bol textil antibakteriálny, zabraňoval tvorbe nepríjemných pachov a bol rezistentnejší voči nečistotám. Povrchovou úpravou nanočasticami oxidu kremičitého sa dosiahne hydrofóbia, odolnosť voči olejom, tekutinám a nečistotám.

Nanotechnologia v kozmetike - www.NanoProm.sk

Nanočastice v kozmetike

Kozmetika využíva nanotechnológiu hlavne v opaľovacích krémoch, v produktoch na vlasovú starostlivosť a zvlhčujúcich krémoch. Výhodou nanočastíc v krémoch a šampónoch je, že dokážu účinné látky preniesť hlbšie do pokožky alebo vlasov. Opaľovacie krémy môžu obsahovať nanočastice oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého. Staršie krémy používali väčšie častice, ktoré dodávali ochranu proti slnečnému žiareniu ale zároveň zanechávali belavú farbu. Nano častice sú menej viditeľné a to znamená, že keď si krém roztriete po pokožke, nezanechá vám belavý nádych.

Menej známe je využitie v parfémoch. Nanotechnológia pomáha dosiahnuť čistejšie vône, postupné uvoľňovanie, pohlcovanie pachov a v neposlednom rade znižovanie cien. Ak ale parfém neobsahuje nano častice, neznamená to, že je zlý alebo zastaralý.

Úprava proti poškrabaniu

Inžinieri zistili, že pridaním nano častíc kremičitanu hlinitého sú nátery proti poškrabaniu účinnejšie, čo zvyšuje ich odolnosť. Môžu byť použité na všetko či už od auta po šošovky na okuliaroch. Nátery proti poškriabaniu využívajúce nanotechnológiu budú čím ďalej tým viac využívané.

Proti poškrabaniu - www.NanoProm.sk

Ochrana stien a múrov proti grafitomm

Nanotechnologia proti grafitom - www.NanoProm.sk

Nanočastice zabezpečia, aby bol grafit zo steny ľahko odstrániteľný bez zanechania akýchkoľvek stôp. Farba grafitov sa nevpije do omietky, ale ostane na povrchu ktorý je pokrytý vrstvou nano častíc oxidu kremičitého - tekutého skla. Grafity potom idú zmyť silným prúdom vody.

Využitie v medicíne

V medicíne sa používajú antimikrobiálne alebo antibakteriálne obväzy s nanočasticami striebra, ktoré vytvárajú pre baktérie veľmi nehostinné prostredie, a tým zabraňujú ich množeniu a pomaly ich ničia. S využitím nano striebra sa počíta aj pri výrobe nití na zašívanie rán.